Evilikte Monotonluk

0 10

Evliliklerde monotonluk yoğun iş hayatı, alışkanlıklar, rutine binen bir hayat gibi bir çok sebeple ilişkilendirilebilir. Bunun sebebi kadındır veya erkektir denemez. Bu durumu kadın veya erkek bireysel olarak hissedebilir veya aynı anda birlikte hissedebilirler.
Evliliğin ilk zamanlarında kadın ve erkek birbirlerinin her türlü duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamakta istekli ve gönüllüdürler. Ancak zaman geçtikçe öncelikler değişir. Erkek için işi, para kazanma isteği, kadın için; ev işleri, çocuk vs. derken eşler birbirine karşı sorumluluklarını yerine getiremez olurlar.

Özellikle çocuğun dünyaya gelişiyle öncelikler yapılması gereken görevler, istekler bir anda değişir. Çocuk olmasa da kadın için ev sorumluluğu daha fazladır. Kadın ve erkek için öncelikler değişince birlikte geçirilen kaliteli zaman azalır hatta zamanla yok olur. Ya sofra başında ya da televizyon başında zaman geçirirler bu zamanlarda da bireysel vakit geçirirler. ilerleyen zamanda alışkanlıkların bir rutine bağlaması eşleri rahatsız eder ve bu durumdan şikayetçi olurlar. İşte bu süreç evlilikte monotonluk olarak adlandırılır.

Bunun çaresi sağlıklı iletişimdir tek taraflı veya iki taraflı eşlerin bu durumu hissettikleri anda birbirleriyle iletişime geçmeli ve karşılıklı isteklerini birbirlerine karşı dile getirmelidirler.
Örneğin kadınlar, eşlerinin işten gelir gelmez televizyon başına geçtiklerini kendileriyle hiç ilgilenmediklerinden ve sohbet etmediklerinden şikayetçiler. Eğer çocukta varsa çocukların tüm duygusal ihtiyaçlarının kadın üzerinde kalması muhtemeldir.
Erkekler ise evlendikleri ilk dönemlerde kadınların,erkeklerin sosyal aktivitelerine ayak uydurduklarını ancak zamanla bundan sıkıldıklarını hatta nefret ettiklerinden şikayetçi. Erkekler aktivite ve hobilerini eşleriyle birlikte yapmak istiyor ve eşlerinden bu konuda hoşgörü bekliyorlar.

Kadınlar şikayetçi oldukları konularda genelde gün içinde bu şikayetleri tekrarlar bu erkeklere dır dır olarak gelir. Ve yoğun ev işi temposu kadınların kendi bakımlarından ödün vermelerine sebep olur. Bu da erkekteki ilgisizliğe sebep olur.

Monotonluk eşler arasındaki iletişimsizlikle başlayarak zamanla sevgi, saygının kaybolmasına sebep olabilir. Ve zamanla duygusal ihtiyaçlarını evde karşılayamayan bireyler bu ihtiyaçlarını dışarıda başka şeylerde bulmak için arayışa geçecektirler.
Evilikleri monotono girmiş veya girmeye ramak kalmış çiftler birbirleriyle iletişime geçmeli nazikçe talep ve şikayetlerini dile getirmelidirler. Değişiklik, farklılık isteyen kişi bunu eşiyle paylaşmalı eşi de buna saygı duymalıdır. Evliliğinden şikayet eden taraf önce kendini değiştirmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.