Az Su İçmek Şişmanlatıyor

0 16

Özellikle yaz aylarında, terleme ile kaybedilen sıvı ihtiyacını gidermek için, su yerine kahve, çay, gazlı ve asitli içecekler kullanılıyor. Bu da vücuda faydadan çok zarar getiriyor.

Günlük 200 kalori fazla alınıyor

Yapılan araştırmalara göre, su yerine tercih edilen içecekler, günlük ortalama 200 kalori fazla almaya neden oluyor. Yıl bazına vurulduğunda, ortalama 10 kiloluk bir fazlalık anlamına geliyor ki, oldukça fazla bir rakam.

Ayrıca yeterli miktarda su tüketilmediğinde, metabolizma yavaşlıyor ve bu da kilo artışına neden oluyor.

Eğer vücudun ihtiyacı olan su miktarı karşılanmazsa, aşağıdaki sorunlar baş gösterebiliyor.

1- Eğer yeterli su miktarı alınmazsa, sindirim enzimlerinin ve bağırsakların çalışması yavaşlıyor ve bu da kilo alınmasına neden oluyor.
2- Kabızlık baş gösteriyor.
3- Tükettiğimiz suyun yaklaşık %75’ini beyin kullanıyor. Yeterli miktarda su tüketilmezse, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkıyor.
4- Beyin enerji üretilmesi talimatını veremiyor ve yorgunluk baş gösteriyor. Artan yorgunluk da beraberinde stres, sıkıntı gibi olumsuz duyguları getiriyor.
5- Terleme ile vücuttaki zararlı toksinler atılıyor. Eğer yeterli derecede su alınmazsa, terleme yavaşlayacak ve bu toksinler atılamayacaktır.
6- Kaslarda biriken laktik asit vücuttan atılamıyor. Bunun neticesinde kas ağrıları meydana geliyor.
7- Kalp çarpıntıları meydana gelebiliyor.
8- Cilt kurulukları ve bunun sonucunda erken yaşlanma belirtileri oluşabiliyor.

Sabahları en az 2 bardak su içilmeli

Sabahları yataktan kalkar kalkmaz, kahvaltıdan önce 2 bardak su içilmelidir. Aynı zamanda yemeklerden önce birer bardak ve gece yatmadan önce de 2 bardak su tüketilmesi önerilmektedir.

İdrar rengi berraklaşıyor

Günlük yeterli miktarda su alan kişilerde, idrar rengi açık sarı yada berrak renk halini alıyor. Günde ortalama 3-4 saatte bir kez idrara çıkılması da, vücudun yeterli miktarda su aldığına işaret ettiği söylenmektedir.

Kış mevsiminde günde ortalama 1.5 litre, yaz mevsiminde günde ortalama 2.5 litre su içilmesi, sağlıklı bir yaşam için idealdir

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.